Når der er lige scores i WAGC afgøres det ved laveste handicap. Er man stadig lige afgøres placeringen ved lodtrækning (som foretages af Golfbox). Og det skete på Vallø d. 4.7. i række 2 (hcp. 5,5-10,4), i det både Michael Pedersen fra Køge og Jannick Jensen fra Værebro begge endte i 70 slag netto (-1). Og da begge har 9,4 i hcp.index, blev vinderen fundet ved lodtrækning og her faldt den ud til Michael Pedersens fordel!

Der var andre tætte afgørelser; Michael Pedersen fra Simon’s scorede 69 netto og det var en bedre end Thomas Vogt Poulsen i række 4.

Bedste runde stod Michael Wilms for med 68 netto (-3).

Resultatet af WAGC på Vallø d. 4.7.:

Rk 1 (hcp 0-5): Mads Ipsen, Vallø, 74 netto (+3)

Rk 2 (hcp 5-10): Michael Pedersen, Køge, 70 netto (-1)

Rk 3 (hcp 10-15): Michael Wilms, Vallø, 68 netto (-3)

Rk 4 (hcp 15-20): Michael Pedersen, Simon’s, 69 netto (-2)

Rk 5 (hcp 20-25): Charlotte Munck Højlyng, Furesø, 75 (+4)

Nærmest pinden: Jesper Høgstedt med 1,36 m.

Vindere af præmie på tværs af rækkerne uden at kvalificere:

  1. Jannick Jensen, Værebro, 70 netto (-1)
  2. Thomas Vogt Poulsen, Søllerød, 70 netto (-1)
  3. Brian Eriksen, Værebro, 71 netto (0)

Vinderne af Race to Malaysia par-turneringen:

  1. Michael Pedersen og Flemming Dan Møller, Simon’s, 141 netto (-1)
  2. Jens Berger og Lars Riis, Frederikssund, 144 netto (+2)
  3. Eddie og Patrick Solhøj, Sorø og Hinton, 147 netto (+5)

De fem rækkevindere i WAGC er kvalificeret til Landsfinalen på Lübker d. 7.9. De fem rækkevindere herfra vil udgøre det landshold, der skal til Malaysia og deltage i Verdensfinalen mod 50 andre lande!

De tre bedste hold i Race to Malaysia er kvalificeret til Landsfinalen på Lübker d. 8.9., hvor de også spiller om at komme med ud til Verdensfinalen i WAGC!