Både Emil Olsen og Christian Bruun i hhv. A- og B-rækken lå lunt til med kun tre huller tilbage, og række-sejren var så godt som i hus. Men i golf er intet afgjort, før bolden er i hul på det sidste hul. Dobbelt, dobbelt, bogey afslutning sendte ham på lige score med Master Dammand, der for længst havde opgivet, og med lavere hcp. var han pludselig vinder af A-rækken.
Samme historie ramte Christian Bruun i B-rækken. En 6, 9, 5 afslutning (+7) på sidste tre huller sendte ham et slag bag Mikkel Legind-Hansen med 80 netto!
Royal Oak var i flot stand efter Ecco Touren lige havde været forbi, og det var årets bedste greens til dato.
Resultatet af WAGC på Royal Oak d. 11.5.:
A-rækken: Master Dammand, Horsens, 82 netto (+10)
B-rækken: Mikkel Legind-Hansen, Horsens, 80 netto (+8)
C-rækken: Jacob Larsen, Aarhus Aadal, 73 netto (+1)
D-rækken: Henning Lindballe, Royal Oak, 71 netto (-1)
E-rækken: Ane Horstmann, Langesø, 68 netto (-4)
De fem rækkevindere er hermed kvalificeret til Landsfinalen på Lübker d. 8.9., hvor de spiller om de landsholdspladser til Verdensfinalen på Jeju Island i Sydkorea d. 31.10.-8.11.25.
Vinderne af præmierne fra ZONE Denmark:
- Henrik Bisgaard, Langesø, 71 netto (-1)
- Henrik Høj Jørgensen, Aabenraa, 75 netto (+3)
- Brian Sørensen, Aarhus, 77 netto (+5)
- Svend Erik Kristensen, Stensballagaard, 80 netto (+8)
Nærmest pinden udsat af K-Finans:
Hul 10: Svend Erik Kristensen, Stensballegaard, 8,6 m.
Der spilles igen i weekenden d. 17. og 18. maj i hhv. Helsingør og Langesø og begge steder er der dobbeltturnering med både WAGC og Race to Jeju Island- Der med er det en god lejlighed til at kvalificere sig i de to turneringer og samtidig skaffe vigtige point til Race to Morocco Masters Ranglisten!
Læs mere og tilmeld dig HER
































